Zabawa z masą solną
Masa solna to plastyczny materiał, który można zrobić z dostępnych w każdym domu produktów. Podstawą jest sól, mąka i woda. Proporcje:
- Szklanka soli
- Szklanka mąki
- 125 ml wody
Masę należy wyrobić, jak ciasto. I można zaczynać zabawę. Z masy solnej mogą powstać figurki, ramki do zdjęć, imitacje przedmiotów służące do zabawy. Po wyklejeniu i wyschnięciu masy, można ją pomalować farbami.
Puzzle, układanki
To zabawa, która nigdy się nie nudzi. A gdy gotowy obrazek już nie cieszy, możemy sami przygotować puzzle. Wystarczy pociąć na kawałki wybrany rysunek – może to być własnoręcznie namalowany przez dziecko. Układanie go będzie wyjątkową rozrywką.
Domino, malowanki
Malowanie to ulubiona rozrywka dzieci. Szczególnie, jeśli mogą robić to paluszkami. Warto uzbroić dziecko w fartuszek i jeśli robi to w łóżku, przykryć pościel kocem, aby się nie pobrudziła. Z powstałych obrazków może później powstać piękna galeria prac.
Wycinanki, wylepianki
Do tego będą potrzebne stare gazety i kolorowe magazyny, nożyczki oraz klej. W kolorowe wyklejanki można wpleść stare guziki i trochę włóczki. Powstaną wtedy przestrzenne obrazki, które będą świetną ozdobą dziecięcego pokoju.
Teatrzyk
Własnoręcznie zrobiona kukiełka to zabawka, która cieszy wyjątkowo. Do jej wykonania potrzeba włóczek, trochę ścinek materiałów, guziki oraz patyczki. Z patyczków tworzymy ‘korpus’ pacynki. Na czubku z wypchanej szmatki formujemy głowę. Przyszywamy do niej oczy z guzików oraz włosy z włóczki. Kukiełkę można ubrać, np. w czerwoną pelerynkę – będzie wtedy Czerwonym Kapturkiem.
Z kilku tak stworzonych pacynek możemy przygotować mini teatrzyk. Z pudła kartonowego przygotowujemy scenę, którą należy ozdobić kredkami lub farbami. W wyciętym okienku można zamocować kurtynę, powstałą z pozostałych materiałów. Pozostaje tylko wymyślić scenariusz przedstawienia i zabawa gotowa.
Robienie własnoręcznie biżuterii z koralików
To zadanie dla małej damy. W sklepach dostępnych jest wiele zestawów do tworzenia biżuterii. To plastikowe koraliki o przeróżnych kształtach i kolorach. Można dowolnie nawlekać je na żyłki, tworząc indywidualne wzory – nikt nie będzie miał drugiej, tak pięknej bransolety czy naszyjnika.
Do zabawy można wykorzystać również znalezione w domu guziki. Jesienią możemy robić bransoletki i naszyjniki ze znalezionej w parku jarzębiny.
Bajki, opowieści, oglądanie rodzinnych zdjęć
Czas, kiedy trzeba poleżeć w łóżku to dobry moment do snucia opowieści i bajek. Oprócz tych standardowych, można wymyślać nowe historie – można na przemian z dzieckiem dopowiadać nowe wątki. Tak powstanie historia, której zakończenie będzie zaskakującym rozwiązaniem.
Jest to również doskonały moment, aby opowiedzieć dziecku o jego przodkach – na pewno w każdej rodzinne są historie przekazywane z pokolenia na pokolenie. To ciekawe opowieści, które uczą, bawią oraz budują rodzinne więzi. Opowiadania można urozmaicać oglądaniem zdjęć – to ciekawy sposób na wspomnienia.
Gra w skojarzenia, papier-kamień-nożyce
Gra w skojarzenia to ciekawy sposób na rozwijanie dziecięcej kreatywności. Gra ta rozwija również pamięć, słownictwo, uczy nowych terminów. Dobrym pomysłem jest też popularna zabawa papier-kamień-nożyce. Rozwija ona zdolności motoryczne, szybkość reakcji oraz przede wszystkim daje wiele radości.
Pieczenie ciasteczek, wspólne gotowanie
Kiedy dziecko nie musi już leżeć w łóżku, możemy zapewnić mu kuchenną rozrywkę, efektem której będzie pyszny deser. Pozwólmy dziecku na samodzielność – własnoręcznie upieczone ciasteczka smakują najlepiej na świecie. Idealna jest również owocowa sałatka – dziecko może kroić miękkie owoce plastikowym nożem, może dorzucać swoje ulubione składniki aby na koniec ze smakiem je zjeść.
Ważne! Rodzice powinni czuwać nad bezpieczeństwem dziecka w trakcie gier, zabaw i innych aktywności.