Domowe przedszkole

W czasie deszczu dzieci się nudzą. Tak samo dzieje się, gdy dziecko źle się czuje i musi przez jakiś czas pozostać w domu, poleżeć.

Ale precz z nudą! Poniżej kilka rad, które będą ciekawą alternatywą dla szaleńczej zabawy oraz pozwolą dziecku miło spędzić ten niekoniecznie fajny czas choroby.
background_subpage_02

Zabawa z masą solną

Masa solna to plastyczny materiał, który można zrobić z dostępnych w każdym domu produktów. Podstawą jest sól, mąka i woda. Proporcje:

  • Szklanka soli
  • Szklanka mąki
  • 125 ml wody

Masę należy wyrobić, jak ciasto. I można zaczynać zabawę. Z masy solnej mogą powstać figurki, ramki do zdjęć, imitacje przedmiotów służące do zabawy. Po wyklejeniu i wyschnięciu masy, można ją pomalować farbami.

Puzzle, układanki

To zabawa, która nigdy się nie nudzi. A gdy gotowy obrazek już nie cieszy, możemy sami przygotować puzzle. Wystarczy pociąć na kawałki wybrany rysunek – może to być własnoręcznie namalowany przez dziecko. Układanie go będzie wyjątkową rozrywką.

domowe-przedszkole-puzzle

Domino, malowanki

Malowanie to ulubiona rozrywka dzieci. Szczególnie, jeśli mogą robić to paluszkami. Warto uzbroić dziecko w fartuszek i jeśli robi to w łóżku, przykryć pościel kocem, aby się nie pobrudziła. Z powstałych obrazków może później powstać piękna galeria prac.

domowe-przedszkole-domino

Wycinanki, wylepianki

Do tego będą potrzebne stare gazety i kolorowe magazyny, nożyczki oraz klej. W kolorowe wyklejanki można wpleść stare guziki i trochę włóczki. Powstaną wtedy przestrzenne obrazki, które będą świetną ozdobą dziecięcego pokoju.

domowe-przedszkole-wycinanki

Teatrzyk

Własnoręcznie zrobiona kukiełka to zabawka, która cieszy wyjątkowo. Do jej wykonania potrzeba włóczek, trochę ścinek materiałów, guziki oraz patyczki. Z patyczków tworzymy ‘korpus’ pacynki. Na czubku z wypchanej szmatki formujemy głowę. Przyszywamy do niej oczy z guzików oraz włosy z włóczki. Kukiełkę można ubrać, np. w czerwoną pelerynkę – będzie wtedy Czerwonym Kapturkiem.

Z kilku tak stworzonych pacynek możemy przygotować mini teatrzyk. Z pudła kartonowego przygotowujemy scenę, którą należy ozdobić kredkami lub farbami. W wyciętym okienku można zamocować kurtynę, powstałą z pozostałych materiałów. Pozostaje tylko wymyślić scenariusz przedstawienia i zabawa gotowa.

Robienie własnoręcznie biżuterii z koralików

To zadanie dla małej damy. W sklepach dostępnych jest wiele zestawów do tworzenia biżuterii. To plastikowe koraliki o przeróżnych kształtach i kolorach. Można dowolnie nawlekać je na żyłki, tworząc indywidualne wzory – nikt nie będzie miał drugiej, tak pięknej bransolety czy naszyjnika.

Do zabawy można wykorzystać również znalezione w domu guziki. Jesienią możemy robić bransoletki i naszyjniki ze znalezionej w parku jarzębiny.

Bajki, opowieści, oglądanie rodzinnych zdjęć

Czas, kiedy trzeba poleżeć w łóżku to dobry moment do snucia opowieści i bajek. Oprócz tych standardowych, można wymyślać nowe historie – można na przemian z dzieckiem dopowiadać nowe wątki. Tak powstanie historia, której zakończenie będzie zaskakującym rozwiązaniem.

Jest to również doskonały moment, aby opowiedzieć dziecku o jego przodkach – na pewno w każdej rodzinne są historie przekazywane z pokolenia na pokolenie. To ciekawe opowieści, które uczą, bawią oraz budują rodzinne więzi. Opowiadania można urozmaicać oglądaniem zdjęć – to ciekawy sposób na wspomnienia.

Gra w skojarzenia, papier-kamień-nożyce

Gra w skojarzenia to ciekawy sposób na rozwijanie dziecięcej kreatywności. Gra ta rozwija również pamięć, słownictwo, uczy nowych terminów. Dobrym pomysłem jest też popularna zabawa papier-kamień-nożyce. Rozwija ona zdolności motoryczne, szybkość reakcji oraz przede wszystkim daje wiele radości.

Pieczenie ciasteczek, wspólne gotowanie

Kiedy dziecko nie musi już leżeć w łóżku, możemy zapewnić mu kuchenną rozrywkę, efektem której będzie pyszny deser. Pozwólmy dziecku na samodzielność – własnoręcznie upieczone ciasteczka smakują najlepiej na świecie. Idealna jest również owocowa sałatka – dziecko może kroić miękkie owoce plastikowym nożem, może dorzucać swoje ulubione składniki aby na koniec ze smakiem je zjeść.

Ważne! Rodzice powinni czuwać nad bezpieczeństwem dziecka w trakcie gier, zabaw i innych aktywności.